back

Радіаційна безпека Чернігівщини

10-10-2014 | 13:45

В офіційних джерелах, друкованих та електронних ЗМІ розміщаються показники радіаційного фону. А що ж означають ці цифри?

Моніторинг рівня радіаційної безпеки в Чернігівській області здійснюється Чернігівським обласним центром з гідрометеорології на 7 стаціонарних постах: в містах Ніжин, Остер, Прилуки, Семенівка, Чернігів, Щорс та с. Покошичі (всього в Україні - 155 стаціонарних постів).

Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації здійснюється аналіз середньомісячної потужності експозиційної дози гамма-випромінювання у повітрі Чернігівської області.

По результатах обробки даних, що надходять до Департаменту, відмічено, що перевищень мінімального рівня дії, який складає 30 мкР/год, не спостерігається. Потужність експозиційної дози гамма-випромінювання по області становить в середньому 9 -12 мкР/год. По декілька днів на місяць фіксуються максимальні разові рівні 13,0 - 14,0 мкР/год на постах м.м. Остер та Семенівка. Коливання вказаних показників залежить від температурного режиму, вітру, кількості опадів.

В порівнянні з іншими областями України середньомісячне значення гамма-фону Чернігівської області знаходиться на середньому рівні, наші показники схожі з показниками Полтавської області.

Щомісячний аналіз потужності експозиційної дози гамма-випромінювання в області надається в інформаційно-аналітичному огляді «Стан довкілля Чернігівської області», який розміщується на офіційному сайті Чернігівської обласної державної адміністрації і на сайті Департаменту екології та природних ресурсів.

Довідково: Потужність експозиційної дози (рівень радіації) — це інтенсивність випромінювання, що утворюється за одиницю часу і характеризує швидкість накопичення дози. Відносну ступінь радіаційної безпеки населення характеризують показники ефективних доз від природних джерел випромінювання. Радіаційний рівень, який відповідає природному фону, складає 0,10 – 0,20 мкЗв/год і вважається нормальним. Це є еквівалентом середньої дози у менш ніж 2 мЗв на рік або 0,23 мкЗв на годину (23 мкР на годину).


Департамент екології та природних ресурсів
Чернігівської облдержадміністрації