back

На Чернігівщині за два роки лікарі мобільної гінекологічної бригади обстежили 6,5 тисячі жінок

04-03-2025 | 12:53

Наприкінці минулого місяця у змішаному форматі відбулося чергове засідання робочої групи з питань координації гуманітарної відповіді на гендерно зумовлене насильство (ГЗН). До заходу  долучилися представники робочої групи з питань сексуального та репродуктивного здоров’я Кластеру охорони здоров’я, а також представники громадських організацій та територіальних громад області.

Зібрання приділило увагу плану гуманітарних потреб в Україні на 2025 рік і реагуванню в умовах скорочення донорського фінансування, включно з питанням інтеграції сервісів сексуального та репродуктивного здоров'я (СРЗ) і послуг ГЗН у Чернігівській області, а також шляхів перенаправлення та картування послуг в області.

Заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА В’ячеслав Голуб наголосив, що надання допомоги постраждалим особам, запобігання та протидія гендерно зумовленому насильству, зокрема у воєнний час, – важливе завдання як всіх органів державної влади, так й інститутів громадянського суспільства.

Так, одним із ключових завдань у цьому напрямі є розбудова мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб. На Чернігівщині  в 40 громадах діє 51 така служба. Упродовж 2024 року розпочали функціонувати денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, три спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування та п'ять мобільних бригад соціально-психологічної допомоги. Загалом у 2024 році послугами спеціалізованих служб скористалися більше ніж 14 тисяч осіб.

Також В’ячеслав Голуб запросив присутніх долучитися до проведення регіональної інформаційно-просвітницької акції «Жінки, знайте свої права», яка щорічно проводиться у лютому-березні.

Серед учасників заходу – представники проєкту «Мобільні бригади сексуально-репродуктивного здоров’я», який впроваджується найбільшою пацієнтською організацією в Україні БО "100% Життя" спільно з Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) у 12 регіонах країни.

Ініціатива з діяльності мобільних гінекологічних бригад спрямована на покращення доступу до надання послуг жіночому населенню в малих містах і селах, де обмежено доступ до відповідних консультативно-медичних сервісів. Так, за два роки реалізації проєкту 6500 пацієнтів Чернігівщини отримали допомогу від спеціалістів мобільної гінекологічної бригади.

Такі зустрічі сприяють обміну досвідом, напрацюваннями та можливостями, які надають державні, неурядові та міжнародні організації. Учасники зацікавились роботою мобільної бригади і кабінету безбар’єрного доступу, адже попит на ці послуги високий. Для організацій, що надають соціальні та психологічні сервіси, важливо мати можливість направити людину, яка потребує медичної допомоги. Синергія медиків, соціальних працівників, психологів та інших спеціалістів забезпечує якісний результат і приносить користь людям”, – зазначила Галина Леник, регіональний медичний координатор проєкту у Чернігівській області та в.о. головного лікаря КНП “Пологовий будинок” Чернігівської міської ради. Вона розповіла про роботу мобільної гінекологічної бригади та кабінету безбар’єрного доступу, створених на базі пологового будинку.

Мобільні гінекологічні бригади функціонують у межах гуманітарного реагування UNFPA за фінансової підтримки Європейського Союзу, урядів Іспанії, Норвегії, Швеції, Ірландії та Австрії.

Нагадаємо, що діє безкоштовна телефонна лінія підтримки з питань жіночого здоров’я, створена Фондом ООН у галузі народонаселення, – за номером 3033. Зателефонувавши сюди, пацієнтки можуть отримати консультації щодо вибору лікаря та контактів гінекологів чи мобільних бригад (актуально для вимушених переселенок). Лікарі ж різних спеціалізацій можуть звертатися для консультації із провідними акушерками-гінекологинями. Лінія працює щодня з 09:00 до 18:00, дзвінки безкоштовні.

Більше про мобільні гінекологічні бригади можна дізнатися на сайті UNFPA у розділі "Сексуальне і репродуктивне здоров’я".

Довідково. Робоча група – консультативно-дорадчий орган, що об'єднує представників структурних підрозділів ОВА, правоохоронних органів, державних установ, представників міжнародних та неурядових організацій. В області вона працює з кінця 2022 року  за підтримки UNFPA  та у співпраці з Чернігівською ОВА.

За повідомленнями Департаменту сім’ї, молоді та спорту
Чернігівської обласної військової  адміністрації,
БО «100%
 Життя»