
04-07-2025 | 19:10
Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту став майданчиком, який сьогодні об’єднав владу, бізнес і профтехосвіту. Дискутували про реформування професійної освіти в Україні. Серед присутніх – заступниця керівника Офісу Президента Олена Ковальська, Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус та менеджерка проєкту «DECIDE» Валентина Полторак.
«Дефіцит кадрів в Україні сьогодні становить 400 тисяч осіб. Тому нові профтехи, проєкт з відкриття яких ми реалізуємо зараз, це першочергове завдання для нашої економіки. Ринок праці потребує фахівців, і підготовка кваліфікованих спеціалістів — це ключова умова відбудови та розвитку України. Але цей процес неможливий без зміни ставлення до професійної освіти, без оновлення середовища та змісту навчання», - заявила заступниця керівника офісу Президента України Олена Ковальська
Ідея самого хабу в тому, щоб бізнес презентував ті професії, на які є реальний попит. Цільова авдиторія – учні 7-9 класів, які якраз визначаються з майбутньою професією.
«Цей простір — це приклад ефективної співпраці держави, міжнародних партнерів, бізнесу і громади, що сприяє якісній профорієнтаційній роботі серед молоді. Тут учні можуть проаналізувати свої навички й уподобання, спробувати себе в різних напрямах робітничих спеціальностей та обрати усвідомлений карʼєрний шлях. Це і є важливим внеском у майбутнє країни, адже відбудова неможлива без кваліфікованих випускників профтехів. Такі простори визначають новий стандарт якості профорієнтаційної роботи в Україні. Вони свідчать про те, що ми не лише відновлюємося після руйнувань, а й інвестуємо у своїх дітей, своє майбутнє та людський капітал», — зазначив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.
Профорієнтаційний хаб - це такий осередок, де можна дізнатися про навчання, вакансії, отримати консультацію, пройти майстер-класи, воркшопи і познайомитися з роботодавцями. На базі хабу – вісім станцій, що презентують професії, які можна здобути на базі ліцею: арт-студія – для малярів і штукатурів, VR-окуляри (девайс, який переносить у віртуальну реальність) – для залізничників, робототехніка - для слюсарів, озеленення – для ландшафтних дизайнерів, станції для електриків і сантехніків. На кожній локації є можливість попрактикуватися. Можна навчитися користуватися 3D-принтером, вирощувати мікрозелень або з’ясувати, як працюють фільтри для води, тощо.
Цей хаб зʼявився за підтримки Швейцарсько-українського проєкту «DECIDE». Таких осередків в області усього два - кулінарного та будівельного спрямування.
МОН спільно з «DECIDE» реалізують нову ініціативу - «DECIDE:ПРОФТЕХ». Так, для майже 2 тисяч старшокласників-чернігівців упродовж навчального року вже провели профорієнтаційні заходи.
«Завдяки уряду Швейцарії у нас є можливість впроваджувати таку систему швейцарської профорієнтації. 65% дітей Швейцарії обирають для себе професійно-технічну освіту. Ми сьогодні маємо можливість перебувати в цьому хабі. Їхній внесок – понад 6 мільйонів гривень, які були витрачені переважно на обладнання. На те, щоб діти могли скористатися цим обладнанням і спробувати себе в різних професіях. Це і VR-окуляри, й різні лабораторії, робототехніка – усе необхідне обладнання, щоб проводити тренінги й майсер-класи від бізнесу. Все це сучасне обладнання закуплено завдяки підтримці швейцарського бюро співробітництва в межах проєкту «DECIDE». До оновлення забу долучився і пооєкту «EdUP», - акцентувала Валентина Полторак.
В’ячеслав Чаус відмітив, що в Україні створені 10 профорієнтаційних хабів, два із них – на Чернігівщині. Він подякував за це швейцарським донорам.
«Чернігівщина відчуває кадровий голод: через еміграцію, мобілізацію. Передусім мова саме про робітничі професії. Ось чому профорієнтаційні хаби - це важливо. 6 із 13 профтехів області були поруйновані через атаки росіян. Це ускладнило і без того нелегку ситуацію з профтехосвітою. Тому ми змінили підходи. Акцент на практичній компоненті. Для цього профтехи співпрацюють з бізнесом, для цього створили 19 навчально-практичних центрів. Ось тоді навчання стає цікавим і зрозумілим. Освіта має бути для бізнесу - ось це для мене ключове», - відзначив начальник ОВА.
Такий підхід дає результати. Цьогоріч на Чернігівщині випуск кваліфікованих робітників - трохи менше 3 тисяч. Працевлаштувалися - 66%. У попиті професії в галузі промисловості, сільського господарства та сфери обслуговування.
До слова, саме на базі профорієнтаційних хабів будуть популяризуватися робітничі спеціальності.